O nas
„Megawet” to Lecznica dla Zwierząt o ciekawej historii…
Właściciel, założyciel i główny lekarz Lecznicy „Megawet” to lekarz weterynarii o dużym doświadczeniu i szerokiej wiedzy. Zaczynał pracę w 1980 r. jako młody lekarz w Instytucie Farmakologii i Państwowej Akademii Nauk, Instytucie Parazytologii PAN w Warszawie. To co dziś odróżnia „Megawet” od innych lecznic to lata praktyki i doświadczenie nabyte w pracy z niezwykle licznymi gatunkami zwierząt. Zbyszek Krzywicki rozpoczynał swoją pracę w weterynarii klinicznej w 1982 roku w dość szczególnym miejscu jakim była Lecznica Weterynaryjna w bazie Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych „Cyrk Polski” w Julinku pod Warszawą. Tutaj też przez wiele lat funkcjonowało jedyne w Polsce Studium Cyrkowe szkolące artystów cyrku. Firma była państwowa i zamożna, artyści polscy i nasze zwierzęta pracowali na arenach niemal całego świata. Po roku pracy na stanowisku lekarza weterynarii, doktor Krzywicki objął funkcję kierownika Lecznicy Weterynaryjnej, a póżniej również szefa sekcji tresur w całym przedsiębiorstwie. Był odpowiedzialny za zdrowie i nadzór nad żywieniem kilkuset zwierząt jakimi dysponowały wówczas wszystkie cyrki w Polsce. Do jego codziennych czynności należała zatem opieka nad różnorodnymi zwierzętami cyrkowymi, także nad tymi najdziwniejszymi, egzotycznymi i rzadko spotykanymi gatunkami. Były tam m.in. lwy, tygrysy, pantery, pumy, jaguary, małpy, niedźwiedzie, wielbłądy, zebry, uchatki, lwy morskie, papugi, gołębie, strusie, ponad 120 koni, mnóstwo psów, koty i wiele innych zwierząt. Szczególnym zainteresowaniem doktor obdarzył chyba najrzadziej występujące w Polsce zwierzęta – słonie. Było ich tam wtedy dziesięć, najliczniejsza grupa słoni w Polsce. To im poświęcił wiele czasu, obserwacji i prac naukowych. Szczególnie w tej dziedzinie weterynarii, zarówno w Polsce jak i na świecie, doktor Krzywicki jest szanowanym autorytetem i konsultantem.
Zarówno kiedyś, jak i dziś prywatni już właściciele cyrków uważają go za „swojego doktora”. Pomimo zmian organizacyjnych obsługuje on prawie wszystkie większe cyrki w Polsce zajmując się ich zwierzętami – jest lekarzem „Cyrku Zalewski”. Współpracuje też z innymi agencjami artystycznymi -zajmuje się zdrowiem zwierząt i kwestiami formalnymi związanymi z transportem, obrotem, ochroną, przestrzeganiem międzynarodowych konwencji…Jest konsultantem kilku ogrodów zoologicznych. W roku 1996, brał udział w pracach podkomisji sejmowej przy powstającej pierwszej w Polsce Ustawie o Ochronie Zwierząt. Na zaproszenie Stowarzyszenia Ekologicznego GAJA z Bielska Białej referował temat „Zwierzęta w tresurze Cyrkowej”. Na prośbę Głównego Lekarza Weterynarii RP przygotowywał szczegółowe monografie zachowań zwierząt nieudomowionych w przypadku wydostania się ich poza własne terytorium. Jest wykładowcą na wszystkich dotychczasowych edycjach specjalizacji z Chorób zwierząt nieudomowionych dla lekarzy wet. od 2006 r. Obecnie jako polski lekarz weterynarii uczestniczy w spotkaniach ECA (European Circus Association) organizacji stowarzyszającej właścicieli cyrków w Europie.
Kiedy w 1995r. ZPR S.A Impresariat Artystów Cyrku w Julinku zakończył prywatyzację i ostatnie zwierzęta odeszły do prywatnych cyrków, zaprzestano w bazie cyrkowej w Julinku działalności rozrywkowej, zniknęły Ośrodek Jazdy Konnej i Małe ZOO Zwierząt Krajowych, które stworzył i prowadził doktor Krzywicki oraz mgr zootechniki Helena Piotrowska. Równolegle od ponad dwóch lat (1993r.) prowadził już własną praktykę – początek obecnego Megawet. „Mega” w nazwie zostało dedykowane ulubionym słoniom i dalszym badaniom nad ich chorobami. Co poskutkowało kilkoma oryginalnymi publikacjami o chorobach słoni w kraju i zagranicą oraz wystąpieniami na sesjach i kongresach naukowych. Pierwszą lokalizacją lecznicy było – pobliskie rozproszonym artystom treserom z Julinka i kilku powstałym prywatnym bazom cyrkowym – Błonie. Wkrótce też po zakończeniu pracy w Julinku otworzył kolejną placówkę w Milanówku to 1995r.. Początkowo była to filia lecznicy w Błoniu, która znajdowała się przy ulicy Spacerowej. Następnie wynajęty został większy lokal przy ul. Grudowskiej. Po kilku latach, w 2001 roku udało się przenieść lecznicę do własnego lokalu, obecnej lokalizacji przy ul. Sportowej 3a w Milanówku. Dało to możliwość znacznego rozwoju co w konsekwencji pozwoliło pozostać już tylko tutaj – w Milanówku. Miejsce jest doskonale znane większości klientów z miasta, okolicy i cyrkowców, którzy docierają tu z daleka. Cieszy też fakt, że mimo istniejącej konkurencji i pewnej odległości oraz upływu lat od likwidacji placówki w Błoniu, wciąż przyjeżdżają właściciele zwierząt ze swoimi pupilami z Błonia i pojawiają się nowi. Wypracowana dobra marka Lecznicy „Megawet” dociera również o wiele dalej, dlatego często gościmy w Milanówku klientów z bardzo oddalonych miejscowości krajów. Szczególnie cieszy nas fakt pojawiania się klientów, którzy mimo korków i ogromnej konkurencji przyjeżdżają z Warszawy, aby w Milanówku zapewnić leczenie swoim podopiecznym lub skonsultować dotychczasowe. Pamiętamy jednak o tym, że jest tu głównie prowadzona działalność na rzecz ochrony zdrowia zwierząt z Milanówka i okolicy. Dr Zb. Krzywicki działa również z wyznaczenia Państwowego Lekarza Weterynarii, wypełniając urzędowe czynności z zakresu zwalczania chorób zakaźnych zwierząt.
Obecnie zespół Lecznicy „Megawet” to lekarze weterynarii:
Zbigniew Krzywicki specjalista chorób zwierząt nieudomowionych
Justyna Kopińska
Tomasz Krzewniak
Jacek Wośko ( Diagnostyka obrazowa, USG, Echo Serca)
Markę naszej lecznicy staramy się budować w oparciu o wiedzę, umiejętności, doświadczenie i etykę w zgodzie z zasadami uczciwej konkurencji. Zawsze za podstawowy cel w Megawet stawiana jest pomoc zwierzęciu i jego właścicielowi w kłopocie jakim jest choroba jego ulubieńca. Staramy się, aby każdy klient wiedział na ile to możliwe, co dokładnie dolega zwierzęciu, jakie są perspektywy i planowane leczenie. Czasem niestety musi usłyszeć, że stan zwierzęcia nie daje szans na poprawę. Ta zła wiadomość jest jednak istotnym dowodem otwartości i uczciwości w relacjach z klientami – nie muszą się oni obawiać u nas o przeciągane, kosztowne leczenie, które nie ma szans na dobre rezultaty. Szczęśliwie starania i doświadczenie zespołu Lecznicy „Megawet” pozwalają w większości zaradzić najgorszym problemom i dlatego złe wiadomości przekazywane są nie często.
Poza poradnictwem internistycznym i profilaktyką wykonuje się tutaj większość zabiegów chirurgicznych, niektóre bardzo rzadkie. Elektrokoagulator i aparat do krioterapi wspomagają drobniejsze zabiegi. Wyposażenie w aparaturę RTG, USG, EKG, itp urządzenia zapewnia odpowiednią diagnostykę na miejscu. Badania laboratoryjne krwi, kału czy skóry wykonujemy także na miejscu w naszej lecznicy.
Megawet działa bez większej reklamy. Dzięki swojej pracy cieszymy się zaufaniem i zadowoleniem wielu klientów, co jest powodem naszej zawodowej satysfakcji.