Odeszła najstarsza mieszkanka łódzkiego ogrodu zoologicznego PDF Drukuj Email
środa, 10 lutego 2016 12:15

W piątek zmarła słonica Magda, która była zwierzęcą gwiazdą łódzkiego ZOO. Od 2014 roku słonica była w gorszej kondycji zdrowotnej ze względu na swój podeszły wiek. Zarówno opiekunowie, jak i weterynarze przez blisko dwa lata starali się farmakologicznie poprawić stan zdrowia Magdy oraz złagodzić towarzyszący chorobie ból.
Magda zmagała się z dolegliwościami typowymi dla osobników w podeszłym wieku, czyli chorobą zwyrodnieniową stawów oraz z zaburzeniami krążenia w nogach.

Choroba objawiała się rozległym owrzodzeniem nóg, jak również trudnościami w poruszaniu się. W styczniu i marcu ubiegłego roku przeprowadzono u słonicy laseroterapię, mającą na celu pobudzenie regeneracji tkanek i zahamowanie procesu zapalnego. Przyniosła poprawę na pewien czas. Proces leczenia był również konsultowany z dr Zbigniewem Krzywickim, specjalizującym się w leczeniu słoni oraz z lekarzami z innych ogrodów zoologicznych.
W minioną środę nastąpiło znaczne pogorszenie stanu zdrowia zwierzęcia. Słonica przestała stać na prawej, tylnej kończynie. W połączeniu z pozostałymi schorzeniami, stan zwierzęcia rokował niepomyślnie i dawał wskazanie do eutanazji. Przypadek skonsultowano ze specjalistą chirurgii weterynaryjnej oraz z lekarzami z ogrodów zoologicznych w Gdańsku, Wrocławiu, Płocku, Chorzowie, Opolu i Warszawie oraz lekarzem specjalizującym się w chorobach słoni. Wszystkie opinie stwierdzały, że w związku z brakiem możliwości wyleczenia zwierzęcia i dużą bolesnością, jedynym słusznym rozwiązaniem jest eutanazja. W piątek zwierzę znieczulono i podano środki usypiające.
Zarówno w momencie śmierci, jak i przez cały okres trwania jej choroby, towarzyszyli jej opiekunowie, których znała od małego.
Zgodnie z obowiązującymi procedurami, wykonano sekcję zwłok słonicy z udziałem kilku lekarzy z innych ogrodów zoologicznych, a następnie zwłoki zostały odebrane przez firmę zewnętrzną, która dokonała utylizacji poprzez spalenie.
Magda przyjechała do łódzkiego ogrodu zoologicznego w 1963 r. w towarzystwie 2 słonic Kingi, która pojechała do Krakowa i Indii, z którą została w Łodzi. Słonice urodziły się na wolności i przyjechały do Polski z Kalkuty. Z uwagi na brak dokładnych danych dotyczących daty urodzenia słonicy oraz na podstawie przeprowadzonych w Łodzi badań, które wskazały, że przybyła słonica ma około roku, pracownicy ZOO przyjęli dzień 27.04.1962 r. jako moment jej narodzin.

54-letnia Magda żyła najdłużej z trójki wspomnianych wyżej słonic i była jedną z najstarszych przedstawicielek swojego gatunku, które żyją w ogrodach zoologicznych w Europie.

 

Tekst pochodzi z serwisu internetowego ZOO w Łodzi.

Źródło

 

Sonda

Jakie masz zwierzę?
 

Kto jest Online

Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości 

Reklama

BorysArt
Piece kaflowe, dzieła sztuki.
Szkoła dla psów
Polecamy kurs tresury psów!
IP Polska
Importer specjalistycznego sprzętu medycznego oraz innych elektronicznych urządzeń nowej generacji.
PHU Kontent
Namioty cyrkowe, wystawowe, bankietowe. Produkcja, wynajem. Obsługa techniczna imprez plenerowych.