Przypomnienie dla właścicieli kotów PDF Drukuj Email
sobota, 03 stycznia 2015 00:18

Uprzejmie przypominam włascicielom młodych kotów i kotek, że koniec stycznia jest dla młodych zwierząt tego gatunku poczatkiem okresu reprodukcji.

Większość kotów i kotek wchodzi w okres rui juz po dwudziestym stycznia. Młode koty i kotki, których okres dojrzewania przypada na tę porę roku, a są to zwierzeta w wieku między siódmycm, a ósmym miesiącem życia, w tym czasie czuje ogromną chęć wychodzenia zdomu z celach towarzysko prokreacyjnych. Od tej pory większość niewysterylizowanych kotek jeżeli nie zostanie pokryta, bedzie powtarzć ruje co 3- 4 tygodnie(bywa że i cześciej) przez cały okres roku do września, kiedy to u większości kotek ruje zanikaja własnie do końca stycznia. Już w marcu, po dwóch miesiącach ciąży,  duża częścć kotek rodzi już pierwsze kocięta. Odchowując je przez ok sześć tygodni potrafią kotki zachodzić w nastepną ciażę i i po niej też bywa, że i w trzecią w tym samym sezonie rozrodczym. Tym sposobem wiele kotek potrafi odchować trzy mioty młodych kociąt rocznie. 

W związku z taką jak opisana, kocią fizjologią, przypominam i zachęcam właścicieli kotów do kastracji kotów samców i sterylizcji kotek inaczej nie zapobiegniemy niekontrolowanemu przyrostowi liczby tych zwierząt.

Jest to też pora na rozpoczęcie farmakologicznej antykoncepcji w stosunku do kotek co do których nie podjęto decyzji o zabiegu sterylizacji, a nie planujemy od nich potomstwa. Koty płci męskiej niestety takiej alternatywy nie mają i należy je poddać prostemu zabiegowi chirurgicznej kastracji, który wyłącza je z reprodukcji na resztę życia, zapobiega włóczęgostwu, bijatykom oraz tak uciążliwemu zapachowi kociego moczu, którym nie kastrowane koty znakują swoje terytoria i rewiry.  

 

Sonda

Jakie masz zwierzę?
 

Kto jest Online

Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości 

Reklama

Szkoła dla psów
Polecamy kurs tresury psów!
BorysArt
Piece kaflowe, dzieła sztuki.
PHU Kontent
Namioty cyrkowe, wystawowe, bankietowe. Produkcja, wynajem. Obsługa techniczna imprez plenerowych.
Milanówek
Zapraszamy na stronę internetową naszego miasta!