Przypomnienie dla właścicieli kotów

Uprzejmie przypominam włascicielom młodych kotów i kotek, że koniec stycznia jest dla młodych zwierząt tego gatunku poczatkiem okresu reprodukcji.

Większość kotów i kotek wchodzi w okres rui juz po dwudziestym stycznia. Młode koty i kotki, których okres dojrzewania przypada na tę porę roku, a są to zwierzeta w wieku między siódmycm, a ósmym miesiącem życia, w tym czasie czuje ogromną chęć wychodzenia zdomu z celach towarzysko prokreacyjnych. Od tej pory większość niewysterylizowanych kotek jeżeli nie zostanie pokryta, bedzie powtarzć ruje co 3- 4 tygodnie(bywa że i cześciej) przez cały okres roku do września, kiedy to u większości kotek ruje zanikaja własnie do końca stycznia. Już w marcu, po dwóch miesiącach ciąży,  duża częścć kotek rodzi już pierwsze kocięta. Odchowując je przez ok sześć tygodni potrafią kotki zachodzić w nastepną ciażę i i po niej też bywa, że i w trzecią w tym samym sezonie rozrodczym. Tym sposobem wiele kotek potrafi odchować trzy mioty młodych kociąt rocznie. 

W związku z taką jak opisana, kocią fizjologią, przypominam i zachęcam właścicieli kotów do kastracji kotów samców i sterylizcji kotek inaczej nie zapobiegniemy niekontrolowanemu przyrostowi liczby tych zwierząt.

Jest to też pora na rozpoczęcie farmakologicznej antykoncepcji w stosunku do kotek co do których nie podjęto decyzji o zabiegu sterylizacji, a nie planujemy od nich potomstwa. Koty płci męskiej niestety takiej alternatywy nie mają i należy je poddać prostemu zabiegowi chirurgicznej kastracji, który wyłącza je z reprodukcji na resztę życia, zapobiega włóczęgostwu, bijatykom oraz tak uciążliwemu zapachowi kociego moczu, którym nie kastrowane koty znakują swoje terytoria i rewiry.